Gimnastyka

Dbamy, by nasze przedszkolaki miały proste kręgosłupy, były sprawne i cieszyły się aktywnym dzieciństwem. Podczas gimnastyki pracujemy także nad poważniejszymi wadami postawy.

gimnastyka w przedszkolu Mokronosek
Wielogodzinne siedzenie przy komputerze i oglądanie telewizji. Brak ruchu. To prosta droga do skrzywień kręgosłupa i innych wad postawy: pleców okrągłych, pleców wklęsłych, pleców płaskich, bocznych skrzywień kręgosłupa, wad klatki piersiowej oraz wad kończyn dolnych (kolana koślawe, kolana szpotawe i płaskostopie).

Na zajęciach gimnastyki korekcyjnej dla dzieci wspieramy i kierujemy aktywnością ruchową naszych przedszkolaków. Wszystko po to, żeby przeciwdziałać powstawaniu albo pogłębianiu się stwierdzonym przez specjalistów deformacjom w postawie ciała i wyrównywać odchylenia fizjologiczne.

Gimnastyka korekcyjna – co robimy na zajęciach:

 1. kształtujemy nawyk prawidłowej postawy ciała
 2. poprawiamy nieprawidłową pracę aparatu oddechowego poprzez koordynację oddechu z ćwiczeniami
 3. zwiększamy ogólną sprawność fizyczną i wydolność organizmu dzieci poprzez stosowanie ćwiczeń kształtujących, oddechowych i wytrzymałościowych, a także gry i zabawy ruchowe z elementami ćwiczeń korekcyjnych dla konkretnej wady
 4. kształtujemy i zwiększamy wytrzymałość i siłę mięśniową
 5. uaktywniamy układy: narządów ruchu, oddechowego i krążenia
 6. pracujemy nad likwidowaniem przykurczów, mających bezpośredni wpływ na kształtowanie postawy
 7. wyrabiamy nawyk prawidłowego stawiania stóp w chodzie i w biegu
 8. korygujemy płaskostopie

Dla uatrakcyjnienia i jeszcze efektywniejszego rozwoju emocjonalnego, społecznego i poznawczego naszych przedszkolaków, na zajęciach gimnastyki korekcyjnej dla dzieci wykorzystujemy także Metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.

W metodzie Sherborne można wyróżnić kilka kategorii ćwiczeń:

 • ćwiczenia prowadzące do poznania siebie i własnego ciała
 • ćwiczenia pomagające zdobyć pewność siebie i budować poczucie bezpieczeństwa w swoim otoczeniu
 • ćwiczenia ułatwiające nawiązanie kontaktu oraz współpracę z partnerem i grupą.

Dzięki temu nasze maluchy są świadome własnego ciała, sprawnie poruszają się w przestrzeni oraz swobodnie nawiązują kontakt za pomocą ruchu i dotyku. A odpowiednia dawka ćwiczeń gimnastycznych już od najmłodszych lat wyrabia u nich prawidłowe nawyki i uczy je, jak samemu dbać o prawidłową postawę ciała.